Przyczyny nadwagi i otyłości u dzieci
Otyłość u dzieci może mieć poważne konsekwencje w całym dalszym życiu. Nadwaga i otyłość są w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechną dolegliwością u dzieci i młodzieży. Przyczyny nadwagi i otyłości są wieloaspektowe. Z reguły najczęstszą przyczyną są wyuczone i powtarzane nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Do takich nawyków można zaliczyć wśród młodzieży pomijanie głównych posiłków na rzecz podjadania potraw powodujących uczucie sytości o małej wartości odżywczej (zwykle pozbawionej cennych dla organizmu witamin i minerałów), a dużej kaloryczności takich, jak: słodycze, słone przekąski, jedzenie typu fast food itp.
Rodzaje otyłości
Wyróżnia się dwa rodzaje otyłości: otyłość pierwotna i otyłość wtórna.
* pierwotna inaczej prosta- obejmuje aż 90% przypadków otyłości u dzieci i młodzieży. Jej przyczyną jest dodatni bilans energetyczny. Powstaje ona w wyniku zaburzenia równowagi między ilością energii dostarczonej wraz z pożywieniem a wydatkowaną przez organizm i często jest uwarunkowana genetycznie. Jednak 50% ryzyka rozwoju otyłości zależy od nas samych. Czynniki środowiskowe odgrywają szczególną rolę w rozwoju otyłości prostej, np. jedzenie jest sposobem na stres, problemy w szkole, rozwód rodziców, separacja itp., niewłaściwy sposób odżywiania, jaki panuje w rodzinie, brak aktywności fizycznej czy też otyli rodzice mający, otyłe uważają, że jest to kwestia rodzinnych skłonności. Wszystkie te wzorce postępowania członkowie rodziny przekazują następnym pokoleniom.
* wtórna — obejmuje 10% przypadków otyłości. Będąca jednym z objawów różnych stanów chorobowych i zaburzeń metabolizmu. Inaczej jest konsekwencją wielu chorób o podłożu hormonalnym i genetycznym. W otyłości metabolicznej podstawową przyczyną przyrostu tkanki tłuszczowej jest wrodzone lub nabyte zaburzenie przemian węglowodanów, lub lipidów.
Do chorób powodujących otyłość wtórną zaliczamy:
* zaburzenia hormonalne, takie jak: niedoczynność tarczycy, niedobory hormonu wzrostu, choroba Cushinga
* choroby układu nerwowego: rdzeniowy zanik mięśni, stan po zapaleniu opon mózgowych i mózgu, mózgowe porażenie dziecięce, choroby ośrodkowego układu nerwowego.
* zespoły uwarunkowane genetycznie: zaburzenia w rozwoju płciowym (niewydolnością hormonalną jąder oraz jajników), zespół Downa, zespół Turnera.
* przewlekłe stosowanie leków: leków psychotropowych i uspokajających, leków przeciwpadaczkowych, steroidów.
Otyłość u dzieci i młodzieży prowadzi do wielu schorzeń, które zaczynają rozwijać się już w pierwszych latach, a następnie utrwalają się w kolejnych etapach życia. To wszystko niesie za sobą negatywne skutki psychospołeczne i emocjonalne np. brak poczucia własnej wartości, niska samoocena, brak akceptacji swojej osoby.
Żeby zapobiegać otyłości u dzieci i młodzieży należy poprawić swoje nawyki żywieniowe (dotyczy to wszystkich członków rodziny), zwiększyć aktywność fizyczną, zadbać o regularne wizyty kontrolne w poradni dietetycznej, podczas wspólnych zakupów trzeba zwracać uwagę na racjonalny dobór produktów, rodzice powinni powstrzymywać zapędy dokarmiania dzieci. Im dziecko jest młodsze, tym proces opanowania nadwagi będzie łatwiejszy.