Jak uniknąć suchości spowodowanej częstym myciem rąk?
Podczas gdy rezygnacja z mycia rąk nie jest rozwiązaniem, można podjąć pewne środki ostrożności, aby uniknąć suchych rąk. Przyjrzyjmy się.
1. Ciepła woda
Szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku warto używać letniej wody, aby uniknąć suchych dłoni. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż skóra na w wewnętrznych częściach dłoni jest wrażliwa.
2. Delikatne mydło
Powinniśmy szukać mydła, które nie tylko zapewni nam czystość rąk, ale także zadba o skórę. Dotyczy to zarówno mydła do kąpieli, jak i proszku do prania i detergentu zmywania naczyń. Do mycia i szorowania najlepiej używać rękawic.
Jedną z opcji są ręcznie robione mydła, na bazie aloesu, płatków owsianych, oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Niektóre z nich nie zawierają nawet sody kaustycznej, ale są nawilżające i pomagają utrzymać dłonie w nawilżeniu.
3. Wysusz ręce
Paradoksalnie, jak może się wydawać, pozostawienie mokrych rąk po ich umyciu nie jest korzystne w zapobieganiu suchości – wręcz przeciwnie. Mokre ręce sprzyjają też rozmnażaniu się zarazków.
Dlatego należy dokładnie umyć i spłukać ręce, aby usunąć wszystkie pozostałości mydła, a następnie użyć czystego ręcznika, który jest całkowicie suchy.
4. Żel antybakteryjny
Można zastąpić częste mycie rąk żelem antybakteryjnym. Obecnie wiele osób korzysta z tej opcji, jeśli są na ulicy i nie mogą korzystać z wody. Jednak dla osób, które już mają suche ręce, może to być szkodliwe, chyba że jest to żel antybakteryjny z naturalnych składników. Ważne jest, aby wybrać ten o niskiej zawartości alkoholu. Eksperci zalecają, aby stężenie alkoholu było mniejsze niż 60 %, aby uniknąć suchości rąk.
5. Kremy nawilżające
Zarówno w celu leczenia suchych rąk po ich wystąpieniu, jak i w celu zapobiegania suchości rąk, warto stosować kremy nawilżające, które zawierają oleje bez alkoholu. Najlepiej, aby były również pozbawione barwników i perfum. Preparaty nawilżające należy również stosować oszczędnie, zarówno jeśli chodzi o ilość nakładaną na dłonie, jak i ilość powtórzeń. Najlepiej po umyciu i dokładnym wysuszeniu nałożyć kropkę wielkości ziarnka grochu. Wejdź na https://beautystyle.pl, jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiedni dla siebie krem nawilżający.
6. Nawilżanie
Mówiąc o nawilżaniu, należy pamiętać, że można to robić na dwa sposoby: od zewnątrz, za pomocą kremów nawilżających, oraz od wewnątrz, pijąc odpowiednią ilość płynów.
Zapobiegaj suchości rąk, myjąc je przez odpowiednią ilość czasu
Używamy naszych rąk do wielu rzeczy. Będąc na ulicy dotykamy poręczy, klamek, pieniędzy, drzwi. Należy je myć całe, od grzbietu dłoni po paznokcie, przed jedzeniem, przed i po wyjściu do toalety, po powrocie do domu, przy przenoszeniu żywności, po wykonywaniu czynności manualnych.
Z drugiej strony, o ile nie jesteśmy personelem medycznym mającym operować, proces moczenia rąk, mycia, szorowania, spłukiwania i suszenia nie powinien przekraczać 1 minuty, a 20 sekund. Każda nadwyżka w ilości i czasie trwania może prowadzić do niepożądanych konsekwencji, takich jak suchość.