Chrapanie- jak i dlaczego powstaje?
Technicznie rzecz biorąc, chrapanie definiuje się jako każdy hałas rezonansowy z dróg oddechowych, który pojawia się podczas snu. Biologicznie- chrapanie odnosi się do wibracji w drogach oddechowych łączących nos i usta.
Im węższe drogi oddechowe tym bardziej intensywne wibracje i ostatecznie tym głośniejsze chrapanie. Być może zastanawiasz się również, dlaczego chrapanie pojawia się tylko w nocy? W końcu ludzie używają swoich dróg oddechowych w każdej chwili swojego życia. Dlaczego więc chrapanie jest nocnym dylematem? Odpowiedź na to pytanie odnajdziemy analizując tkanki w drogach oddechowych.
Ta tkanka nabłonkowa jest bardzo miękka a w nocy staje się zrelaksowana, ponieważ ciało nie wymaga wówczas od niej pracy. Gdy gardło rozluźnia się podczas snu, powstaje tunel aerodynamiczny i drogi oddechowe stają się węższe, a zatem dochodzi do chrapania.
Dlaczego niektórzy ludzie chrapią głośniej niż inni?
Rzeczywisty ton i wysokość dźwięków podczas chrapania może być inna u różnych ludzi. Chrapanie zależy od siły powietrza, które jest przepychane przez zwężone drogi oddechowe. Jak można sobie wyobrazić, im większa siła wydechu (tj. im większa prędkość wiatru), tym głośniejsze chrapanie. Dlatego też nawet niemowlęta mogą chrapać, ale to często nie jest uważane za chrapanie w konwencjonalnym sensie, ponieważ chrapanie niemowląt jest tak łagodne, że można go łatwo zignorować, choć zawsze należy badać problemy tego typu, gdyż mogą świadczyć o bezdechu nocnym.
Chrapanie niemowląt może też być objawem problemów z oddychaniem lub alergii.
Podczas gdy chrapanie dotyka ludzi obu płci i w każdym wieku, zazwyczaj dotyka częściej mężczyzn niż kobiet. Jest ku temu kilka powodów.
Ogólnie rzecz biorąc, szyje męskie wydają się być większe niż szyje kobiet a zatem może tam być więcej tkanki nabłonkowej, która tylko czeka, aby rozluźnić się w nocy i spowodować chrapanie.
Innym powodem jest to, że kobiety produkują hormon zwany progesteronem, który jest uważany przez niektórych ekspertów medycznych za pomoc w zmniejszaniu lub zapobieganiu chrapaniu.
Istnieją pewne metody leczenia chrapania, które obejmują terapię progesteronem dla chrapiących mężczyzn.
Istnieje kilka czynników zdrowotnych i w stylu życia, które przyczyniają się do nasilenia chrapania i dotyczy to zarówno mężczyźni jak i kobiet. Badania sugerują, że mężczyźni chrapiący przewyższają liczbę kobiet chrapiących w stosunku 2: 1. Niektóre z głównych czynników zdrowotnych, które mogą przyczyniać się do chrapania, obejmują:
• Alergie, które mogą zatkać drogi oddechowe i tchawicę
• Leki przeciwalergiczne, które mogą wysuszyć jamy nosowe
• Przeziębienie i grypa, które mogą podobnie zatykać drogi oddechowe (dlatego niektórzy ludzie doświadczają chrapania tylko wtedy, gdy cierpią na przeziębienie lub grypę)
• Pogrubione tkanki w kanałach nosowych, które czasami mogą wynikać z niektórych operacji, ale mogą też być cechą wrodzoną
• Nadużywanie aerozoli do nosa, które podrażniają przewód nosowy i wysuszają śluzówkę
• Powiększone migdałki
• Wole jako obrzęk niewydolnej tarczycy
• Nieproporcjonalnie duży język, który blokuje przepływ powietrza
• Nieskuteczna kontrola neuronalna błon śluzowych
• Otyłość i nadwaga (prowadząca do powiększenia szyi i nadmiaru tkanek miękkich w tchawicy)
• Picie alkoholu, który rozluźnia mięśnie gardła i powoduje ich zapadnięcie oraz rozszerza naczynia krwionośne
• Palenie papierosów.
• Normalny proces starzenia, który może po prostu prowadzić do utraty napięcia mięśniowego w szyi a tym samym chrapania
• Wszelkie leki na lub bez recepty, które prowadzą do nadmiernego rozluźnie iq mięśni, mogą również prowadzić do chrapania.
Jeśli Twoje chrapanie jest bardzo uciążliwe dla bliskiej osoby lub gdy zwrócono Ci uwagę, że podczas snu zdarzają Ci się momenty, gdy nie oddychasz, może to świadczyć o bezdechu sennym, który powinien być skonsuktowany z lekarzem.
Udręką jest spanie z kimś w jednym pokoju kto chrapie. Każdy się chyba zgodzi z tym stwierdzeniem.